WYBORCZA.BIZ – PZPO rusza z projektem certyfikatu oponiarskiego dla warsztatów

Warszawa, 11.03.2019 (ISBnews) – Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO)  rozpoczyna projekt certyfikatu oponiarskiego ogólnodostępnego dla wszystkich warsztatów, poinformował dyrektor generalny PZPO Piotr Sarnecki.

„W Polsce jest ok. 13 tysięcy serwisów oferujących usługi wulkanizacyjne – jakość obsługi klientów, wyposażenia i wyszkolenia jest bardzo zróżnicowana. Są serwisy znakomite, ale są także takie, które nikogo nie powinny obsługiwać. Kierowcy na mają szans, aby je odróżnić, bo nie wiedzą, gdzie poza serwisami znanych sieci bezpiecznie wymienić opony. Jako branża oponiarska powiedzieliśmy ‚dość!’. Postanowiliśmy pomóc serwisom zajmującym się oponami w polepszeniu jakości swoich usług.” – powiedział Sarnecki cytowany w komunikacie.

„Wyniki badań technicznych przeprowadzonych na niemal 9 mln pojazdów od czerwca 2017 do lipca 2018 na niemieckich stacjach kontroli pojazdów dowodzą, że co piąty pojazd w Niemczech miał problem z pozytywnym zakończeniem badania technicznego za pierwszym razem, a odsetek pojazdów z poważnymi usterkami sięgnął 21,2%. W Wielkiej Brytanii 1/3 pojazdów nie przechodzi badań technicznych za pierwszym razem. W Polsce tylko 3% pojazdów nie zalicza badań technicznych. Bynajmniej nie jest tak, że 97% pojazdów w Polsce ma świetny stan techniczny – ten wynik świadczy o nieprawidłowościach podczas kontroli na stacjach diagnostycznych” – zwrócił uwagę ekspert Marek Nytko, cytowany w komunikacie.

Sarnecki podkreślił, że problem niskiej jakości usług warsztatów i niewystarczających kontroli na stacjach diagnostycznych jest w Polsce coraz bardziej zauważalny. Brakuje systemowych rozwiązań, które rozwiązałyby problem złego stanu technicznego naszych samochodów.

Więcej: http://wyborcza.biz/Gieldy/1,132329,24537159,pzpo-tuv-rheinland-ruszaja-z-projektem-certyfikatu-oponiarskiego.html